Nils Holgerssongymnasiet
Post: 274 80 Skurup
Besök: Skurup 108 Se karta
Tel: 0411-53 64 12
nhgymnasiet@skurup.se Skurups kommuns webbplats

Välkommen att kontakta oss

Sjukanmälan tel: 0411-53 63 39 senast 08.30. Du möts av en automatisk telefonsvarare. Sjukanmälan ska göras varje sjukdag vid korttidssjukdom.

Expedition
Therese Nilsson
Tel: 0411-53 64 12
therese.nilsson@skurup.se

Studie- och yrkesvägledare
Susanne Frank
Tel: 0411- 53 63 41
susanne.frank@skurup.se

Rektor
Eva Le Grand
Tel: 0411-53 63 10
eva.legrand@skurup.se

Biträdande rektor
Malin Celander
Tel: 0411-53 82 00
malin.celander@skurup.se

Intendent
Jörgen Hagefjord
Tel: 0411-53 64 44
jorgen.hagefjord@skurup.se

Skolsköterska
Fredrika Tuvesson
Tel: 0738-560 310
fredrika.tuvesson@skurup.se

Kurator
Marie Hellström
Tel: 0738-560 803
marie.hellstrom@skurup.se

Specialpedagog
Anna Kollind
Tel: 0738-560 269
anna.kollind@skurup.se

Internat
Peter Book: 0738-560 283, pether.book@skurup.se
Ulf Bokander : 0738-560 300, ulf.bokander@skurup.se
Sara Engelbrecht Rosengren: 0738-560 335, sara.rosengren@skurup.se

Väktare från securitas, måndagkväll-fredagmorgon 22.00-06.00
nhg.vakt@skurup.se

Gårdskontor/ Skurups jordbruksbolag
Tel: 0411-406 47
Kostall: 0411-422 75, Göran Thorsson: 0738-560 277, goran.thorsson@skolan.skurup.se
Driftchef: Magnus Larsson: 0738-560 276, magnus.larsson@skolan.skurup.se
Smådjurshus: Monika Persson: 0738- 560 281

Mentorer på Naturbruksprogrammet

Mentor NB16
Anne Andersson 0738-560 263
anne.jonsson-andersson@skurup.se

Maria Eriksson, 0738-560 358
maria.eriksson@skurup.se

Mentor NB17D
Ann-Sofie Åkesson 0738-560 267
ann-sofie.akesson@skurup.se

Erica Svensson 0738-560 358
erica.svensson@skurup.se

Mentor NB17 och 18L
Jan Göransson 0738-560 266
jan.goransson@skurup.se

Mentor NB18D
Malin Silveus 0738-560 268
malin.silveus-moller@skurup.se

Mentorer på fordon och transportprogrammet 

Per Vilhelmsson, 0738-560 100, per.vilhelmsson@skurup.se
Magnus Wiksten 0738-560 282,magnus.wiksten@skurup.se
Andreas Axelsson 0738-560 099, andreas.axelsson@skurup.se
Christian Gustafsson 0738-560 806, christian.gustafsson@skurup.se
Ulrica Clarin 0738-560 322, ulrica.clarin@skurup.se
Per Frigård 0738-560 275, per.frigard@skurup.se
Carmen Bulucz 0738-560 991, carmen.bulucz@skurup.se

Mentorer för mekanikerna 

Freddy Brennholt 0738-560 328
freddy.brennholt@skurup.se

Bengt Johansson 0738-560 106
bengt.johansson@skurup.se

Anders Liljeqvist 0738-560 295
anders.liljeqvist@skurup.se

Mentor FT18M
Jenny Sandqvist 0738-560 339
jenny.sandqvist@skurup.se

Sebastian Morän 0738-560 912
sebastian.moran@skurup.se

Mentorer på bygg och anläggningsprogrammet 

Anders Jagerstam 0738-560 323
anders.jagerstam@skurup.se

Paul StorJohann 0738 560 363
paul.storjohann@skurup.se

Dan Bäckdahl 0738-560 316
dan.backdahl@skurup.se

Paul Wahlgren 0738-560 364
paul.wahlgren@skurup.se

Mentorer på gymnasiesärskolan 

Charlotta Barkentin, 0738-560 353
charlotta.barkentin@skurup.se

Jane Löfgren, 0738-560 326
jane.lofgren@skurup.se

Janicke Hallkvist, 0738-560 320
janicke.hallkvist@skurup.se

Vivi Hansen, 0738-560 325
vivi.hansen@skurup.se

Mentorer på Yrkesintroduktion

Malin Hedberg, 0738-560 346
malin.hedberg@skurup.se

Lars Hall, 0738-560 315
lars.hall@skurup.se

Erica Erlandsson, 0738-560 969
erica.erlandsson2@skurup.se

Rebecka B Carsbrant, 0738-560 330
rebecka.carsbrant@skurup.se